Den där Hitler har försett opinionsbildarna med en så enorm skuldkänsla att de förlorat all måtta och sans. Att försvara sig mot terrorism är rasistiskt och leder osvikligt till byggande av koncentrationsläger. Ett exempel är en artikel av Dan Jönsson i DN, om vilken Lars Vilks skriver:
En ur-svensk tidningsledare i samma stil försöker få det till att muslimer förföljs. (Men vilka är det som förföljs egentligen? Det är fortfarande judar, av muslimer.)"Hans bärande idé är att man genom tillmötesgående (vilket tycks handla om att ge upp kapitalismen) skall få terroristerna att upphöra med sina terrordåd. Artikeln är redan famös och kommer att bli en klassiker."
Ständigt denna syndabock:
"En förvirrad 28-åring som i Allahs namn vill hämnas Kurt Westergaards karikatyr av profeten Muhammed är inte ett hot mot demokratin. Det är däremot politiker som låter grupper av innevånare bära skulden för en enskild människas kriminalitet. Tanken att utvisa någon utan annan grund än misstanke om samröre med något så diffust som ”terrorism” är inte bara bisarr. Den är också djupt odemokratisk."Snaphanen kommenterar:
"Judar, nazister, armenier och zigenare ihopbuntade i en ledare-soppa. Nu har vi ju haft tre allvarliga muslimskt motiverade fall av terrorism i Danmark på få år utöver den fortlöpande kriminaliteten, så upphetsningen är förklarlig. Vi har cirka 30 tillvandrade brottslingar som inte är medborgare, som är dömda till utvisning men som inte kan utvisas.
Bortsett från det, så klandrar danskar och svenskar inte främst enskilda muslimer, de klandrar sina politiker, och så bör det vara. Dessa försöker febrilt hantera en utveckling som från starten 1983 var ett monster. Om man som i Sverige lägger hinder i vägen för den nödvändiga kritiken, då först går det på allvar ut över oskyldiga. Göteborgs-Posten har sin andel av detta debattsabotage och kan börja med att sopa framför sin egen dörr. De problem som Danmark har är ingenting mot dem som Sverige kan få från den ena dagen till den andra. GP kan förbereda en grimas redan."
Läs också: Obehaglig relativisering av Förintelsen

10 Kommentarer:
Om det inte meningen att skapa opinion mot muslimer och få dem utkastade ur Sverige så vet jag inte vad som är förföljelse.
Eivor, Jag kan inte förstå att det ska vara så svårt för muslimer att verkligen fördöma våld. Är ni rädda? Förklara varför så många muslimer har ett behov av att döda människor från en annan religion?
Muslimer i allmänhet, måste lära sig att ta avstånd från extremisterna på ett övertygande sätt, samt lära sig att religion är en privatsak, inget som man använder sig av för att skapa sig fördelar och undantag i samhället.
Läs
detta
Just det Eivor. Ut med alla som inte kan acceptera vårt sätt att leva! Man tar seden dit man kommer eller så stannar man där man är! Så enkelt är det.
Det är ytterst få muslimer som vill döda andra människor. Det är ytterst få muslimer som vill han undantag och fördelar i samhället. Ni fokuserar bara på dessa individer och skiter i den stora majoriteten som faktiskt vill ha jobb, vill leva i frihet och sköta sitt liv.
Om jag skulle få välja själv så skulle jag kasta ut er ur Sverige, för ni accepterar inte mitt sätt att leva och tänka. Eller vänta, det skulle jag ju inte göra, för Sverige har religionsfrihet och ger folk rätt till att tycka vad de vill.
Jag förstår inte riktigt Eivor. Menar du att vi INTE ska klaga på de människor som orsakar problem i samhället?
Du har också missuppfattat vad religionsfrihet är. Man får TYCKA vad man vill men inte GÖRA vad man vill
Eivor varför tar du inte tag i dessa "få" muslimer istället, då slipper vi andra bry oss och vi kan fortsätta att ha ett liv istället för att försöka med våra ord väcka folk ur dvalan innan det är försent och dina "få" muslimer har tagit över och förstört västvärlden för oss andra.
Det är de där "ytterst få" muslimerna som är problemet. Det är dessa aggressiva religiösa extremister som sätter agendan också för de ljumt troende.
I Bibeln står att de saktmodiga skola besitta världen. Tyvärr är det fel. Det är alltid de som skriker högst och hotar med våld som bestämmer. Vi andra får huka oss om vi inte vill få en fatwa på halsen.
Eivor, din kommentar publiceras inte!
I vanlig ordning gör du som många andra som saknar argument. Du tar till skällsord och lyckades få in ganska många i ett par meningar som inte har att göra i den här konversationen. Det ger en talande bild av dig om än inte särskilt smickrande.
Eivor, jag har hjaelpt en irakisk muslim att faa asyl i Sverige. Det aer en laang historia men han tog sig paa egen hand till Sverige och bad mig om hjaelp. Vi jobbade tillsammans i Irak och hans kollegor blev kidnappade, torterade och moerdade. Jag aer emot massinvandring och framfoerallt emot mentalsjukdomen Islam. Min irakiske vaen vet likavael som jag att det inte aer ett litet faatal muslimer som har extrema aasikter, det aer den stora massan, eller raettare sagt den stora laettledda massan. Min vaen har paa 2 aar laert sig naestan flytande svenska och skriver alldeles utmaerkt, men han saeger sjaelv att han aer ett stort undantag. Hans asylansoekan blev foerst avslagen, av en PALESTINIER paa Migrationsverket. Anledning: Han hade arbetat aat infidels. Stoerre delen av de senaste 20 aaren har jag jobbat i muslimska laender. Jag raader dig Eivor att goera detsamma och sen kan du komma tillbaka och tala om foer mig hur fint det aer med islam och hur gaerna du vill ha in primitaiva, mordbraennande vaaldtaektsmaen till Sverige. Var snaell och tala ocksaa om det foer de svenskar som har faatt sina barn misshandlade, raanade, vaaldtagna och moerdade p.g.a. Sveriges oansvariga invandringspolitik.
Anonym har helt rätt.
Jag jobbar på ett fängelse i Norden, där det är ganska många muslimer, inna för murarna.
Jag diskuterar ofta med dom. Jga vill påstå att samtliga bär på ett hat mot väst. De är indoktrinerade av denna totalitära primitva sk. religion. Jag har flera vänner som arbetar i tex Afghanistan.Fråga en kvinan som bor där, vad hon tycker ? Vad har islam tillfört Sverige, Norge och Danmark ? Säg en sak som den berikat våra samhälle med ?
Skicka en kommentar
Vi uppskattar dina kommentarer men kan bara publicera dem om du skriver namn eller signatur! Det går annars inte att veta vilken Anonym man diskuterar med.