18 oktober 2010

Har Tyskland vaknat?

Angela Merkel säger att Tysklands försök att bygga ett mångkulturellt samhälle har "fullständigt misslyckats".
I ett epokgörande tal, bröt hon ett av landets sista tabun och gav sitt stöd till invandrarkritiker genom att påstå att människor med en annan bakgrund inte lever lyckligt sida vid sida med infödda tyskar.
Det finns cirka sju miljoner utlänningar i landet. Ungefär 4.3 millioner av dessa är muslimer och det finns mer än 3.000 moskéer över hela Tyskland.
Merkel sade att det så kallade "Multikulti"- konceptet - "att nu lever vi lyckligt sida vid sida" - fungerar inte. Denna strategi har misslyckats fullständigt, sa hon, bara några dagar efter en omröstning, som visar att en tredjedel av alla tyskar ser invandrare som inget annat än bidrags-fuskare.

Hon skylde över denna kommentarer genom att insistera på att Tyskland fortfarande välkomnar invandrare - särskilt den kvalificerade arbetskraft som behövs för exportekonomin men tillade att de som kommer måste anpassa sig och lära sig tyska så snabbt som möjligt.
Hon använde också samma kommentar som den som landets president yttrade, att "Islam var en del av Tyskland", liksom kristendomen och judendomen.

-----------------
Visst, en cancersjuk person måste ju också medge att svulsten är en del av hans kropp.
--------------------


6 Kommentarer:

Anonym sa...

NÄR SKALL SVERIGES POLITIKER VAKNA OCH ERKÄNNA SITT MISSLYCKANDE!

Anonym sa...

Eftersom Angela Merkel nu säger ungefär samma saker som SD så borde ju Reinfeld, om han var konsekvent, genast avbryta allt sammarbete med Tysklands regering! (Tex i EU-sammanhang). Då han absolut, enligt egen uppgift, inte kan sammarbeta med så "hemska" människor.

Vilket han förstås inte kommer att göra. Detta skulle naturligvis ifrågasättas av vettiga journalister om Sverige hade haft några sådanna.

Mvh
Pli

Knute sa...

Opråb til alle tvivlsomme individer i verden!

Har du problemer med myndighederne i dit hjemland?

Er du eftersøgt for et eller andet mord, røveri, narkotika-handel eller lignende? Føler du dig generet og forulempet i din erhvervsudøvelse som kriminel på grund af, at du er sat under overvågning? Vil du gerne leve fedt og godt på andres bekostning resten af livet?

Fortvivl ikke! Der findes en løsning som sjældent slår fejl:

Rejs til Danmark og få asyl!

http://hodja.wordpress.com/2010/10/18/oprab-til-alle-tvivlsomme-individer-i-verden/

Ingvar sa...

Jag, som gammal gråsoose, tyckte att det var mycket bättre förr, då Tage Erlander, var statsminister. Sedan dess har vi svenskar blivit påtvingade en helt annan utom-europeisk kultur, som inte alls passar in i ett modernt kristet Europa! Och allra minst här uppe i Sverige med en protestantisk kultur, de nyinflyttade kan gärna ha sina levnadsfasoner i sina egna hemländer borta i Afrika och Mellanöstern Med moskèer, burkor, barnäktenskap och halal. Men deras levnadsfasoner, passar absolut inte in i Sverige över huvud taget! Något försvar eller trygghet har vi inte längre. Mot denna ockupation, eftersom våran regering står helt på ockupanternas sida. Sverige är nu det land i världen med mest skolbränder. Alla de som kastar sten på våra utrycknings fordon, ut gör en ren krigshandling mot oss, trots att de är födda här i Sverige! Medan regeringen lyssnar bara på herrarna i Bryssel? Eller hur???

Ann-Marie sa...

Ja du Ingvar, håller med dig. Är själv inte "gammal gråsosse" men på Tage Erlanders tid var det ordning och reda på saker och ting. Idag är det kaos som råder. Är det något som gemene man vill ha?!

Knute sa...

"Da jeg bodde i Berlin hørte jeg på Radio Multikulti. Eller rettere sagt, sekretæren på instituttet hvor jeg arbeidet hørte på Radio Multikulti. Det innebar at alle administrative spørsmål ble avgjort til akkompagnement av panfløyter og vuvuzela moods.

Radio Multikulti spilte, så vidt jeg hørte, aldri en tone tysk musikk. Stasjonen feiret en annen type mangfold. Den slags «verdenskultur» som bæres frem av hvite folk med rastafletter."

http://www.bt.no/meninger/kronikk/Radio-Multikulti-1213901.html

http://universalgeni.wordpress.com/2010/12/17/norges-mislykkede-multikultur/

Skicka en kommentar

Vi uppskattar dina kommentarer men kan bara publicera dem om du skriver namn eller signatur! Det går annars inte att veta vilken Anonym man diskuterar med.