Om Obama blir president....kan vi fortfarande kalla det Vita Huset?
En försäljare råkade i blåsväder när han försökte sälja märken med ovanstående text till deltagare vid ett politiskt möte i Texas.
Om alla i Amerika kunde dra på smilbanden åt denna mening kunde vi vara säkra på att ingen rasism längre existerar i landet.
Medlemmar av Texas Republikanska Parti blev emellertid väldigt upprörda och avvisade försäljaren ganska snabbt med motiveringen att detta är rasism och inte humor.
22 juni 2008
Sinne för humor?
Upplagd av
Berit
kl.
söndag, juni 22, 2008
Etiketter: Berit
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
3 Kommentarer:
Då skall det väl heta Redneck house när Bush huserar där...
Kanske man är lite försiktig att skratta åt ett folk man förslavat i fyrahundra år? Kanske rätten att skratta inte ligger på förtryckarnas sida? Har du reflekterat över det, Berit?
Sara, ras-baserat slaveri varade i USA i lite mindre än 250 år.
Svarta skrattar åt skämtet, det var de överkänsliga republikanerna, rädda för att någon skulle dra upp i näsan, som förbjöd försäljningen av märkena.
Skicka en kommentar
Vi uppskattar dina kommentarer men kan bara publicera dem om du skriver namn eller signatur! Det går annars inte att veta vilken Anonym man diskuterar med.