03 augusti 2008

Torr om fötterna

Minns ni rubrikerna under de senaste åren;

"Global uppvärmning får fotfäste i Bangladesh" (The Boston Globe)
"Bangladesh kommer att försvinna i vågorna vid slutet av detta århundrade" (LA. Times)
"Bangladesh försvinner" (The New York Times)

Al Gore grät över människorna i Bangladesh, miljoner kommer att bli hemlösa när landet dränks av havet.
IPCC förespådde att det fattiga Bangladesh som genomkorsas av 200 floder kommer att förlora 17 % av sin landmassa fram till år 2050 och 30 % av sin matproduktion.

Nu förhåller det sig emellertid precis tvärtom.
Landet ökar i storlek med ca. 20 kvadratkilometer varje år.

Satellitbilder från 1973 och gamla kartor visar att landet vuxit med omkring 1,000 kvadratkilometer sedan dess.

Mahfuzur Rahman, chef för Bangladesh Water Development Board's Coastal Study and Survey Department har gjort undersökningar och förklarar:
"Naturliga avlagringar har ägt rum under hundratals år vid flodmynningarna och kommer att fortsätta i framtiden.
Den landmassa som Bangladesh hittills har förlorat har skett genom floderosion, det har alltid varit så. Naturlig avlagring till följd av erosion och dammar kompenserar mer än väl eventuella landförluster.
Bangladesh har byggt en serie dammar för att kontrollera översvämningar och om vi bygger fler dammar genom bättre teknik kommer vi att återta 4-5,000 kvadratkilometer ganska snart."

0 Kommentarer:

Skicka en kommentar

Vi uppskattar dina kommentarer men kan bara publicera dem om du skriver namn eller signatur! Det går annars inte att veta vilken Anonym man diskuterar med.