08 augusti 2008

Vilken underhållning!

Så sent som den första augusti meddelade man från Hillary Clintons läger att hon inte hade planer på att ställa upp på listan över kandidater för val vid Democratic National Convention i Denver.

Nu några dagar senare är det emellertid annat ljud i skällan. Nu överväger Hillary att ställa upp igen och då kan man fråga sig varför.
Vad har hänt?

Opinionsundersökningar visar att Frälsaren Obama har blivit naggad i kanten.
Först var det att han skaffade ett sigill som väldigt mycket påminner om presidentsigillet, vilket även bland många av hans anhängare var att ta i på ett alltför arrogant sätt.
Han har också uppenbart ändrat åsikter när det gäller oljeborrning vilket fick Pelosi med anhang att gå i taket.
Hans beslut att inte besöka sårade soldater i Irak, eftersom pressen inte fick följa med, var verkligen skamligt och visar ytterligare hans arroganta attityd.

Kanske Hillary ser en chans igen!
Jag hoppas det. Det skulle ge ytterligare krydda till denna så avslöjande, bisarra valkampanj.

5 Kommentarer:

Anonym sa...

Varför hatar du Obama?

Berit sa...

eftersom jag inte hatar Obama måste du omformulera frågan om det verkligen är något du vill veta vad gäller honom.

Anonym sa...

Till Anonym:
Ordet "hata" - är det inte ett ord som är missbrukat idag? Det är ju ett väldigt starkt ord.
Kanske man ska använda det mera sparsamt? Man kan ju "vara mindre förtjust i" en person, eller kanske dennes åsikter, eller framtoning - kanske "ogilla" -det finns fler varianter. Men "hata" - ett ofta missbrukat ord - tycker jag.
Hälsn/Mats

Anonym sa...

"Varför hatar du Obama?"

Det vet väl alla att obamofober,sverigedemokrater och koncentrationslägervakter består till 102 % av ren ondska direkt från de brinnande svavelpölarna i helvetet.

Låtom oss sjunga "we shall owercome..."


Ironikern

Anonym sa...

Till Anonym - med "fober" och koncentrationslägervakter:
Nu går du för långt!

/Mats

Skicka en kommentar

Vi uppskattar dina kommentarer men kan bara publicera dem om du skriver namn eller signatur! Det går annars inte att veta vilken Anonym man diskuterar med.