07 juni 2009

Somaliska pirater älskar den holländska kriminalvården

De somaliska piraterna som svenskarna tog fast är kvar på de svenska fartygen. Jaha, då vet vi vad vi har att vänta:

En somalier inför rätta för sjöröveri ser fram emot en långvarig vistelse i Nederländerna, säger hans advokat.

Fem misstänkta pirater står inför rätta i Rotterdam.

Nej, Willem-Jan Ausma har aldrig behövt försvara en klient så här: en som är lycklig över att vara i fängelse, och som nästan ser fram emot att dömas skyldig.

"För första gången i sitt liv han har tillgång till en riktig toalett. För första gången i sitt liv är han i en trygg miljö," berättar Ausma om sin somaliska "pirat"-klient.

Visst, 24-årige Yusuf har inte sett sin familj på mer än fyra månader.

"Men han har för avsikt att skicka efter sin fru och barn så snart han släpps från fängelset. Han vet att han inte kan skickas tillbaka till Somalia. Han älskar det här, i Nederländerna."

Tips Hodja, Varjager, Säfflemannen

Uppdatering. Svenska flottan har nu lämnat över de sju misstänkta somaliska piraterna, som styrkan grep i slutet av maj, till de kenyanska myndigheterna. gp

0 Kommentarer:

Skicka en kommentar

Vi uppskattar dina kommentarer men kan bara publicera dem om du skriver namn eller signatur! Det går annars inte att veta vilken Anonym man diskuterar med.