Efterspelet till den politiska aktionen Ship to Gaza rullar på. Nu visar det sig att Reuters har distribuerat fotografier tagna av de islamistiska aktivisterna ombord på Mavi Marmara och att man har beskuret/manipulerat dessa för att knivar, blod, skadade och tillfångatagna israeliska soldater inte skulle framträda med full tydlighet.
Ted Ekeroth skriver om saken här och bloggen Little Green Footballs skriver här och här.
Det är inte första gången Reuters agerar mot Israel. Vi minns det sk Reutersgate med fotografen Adnan Hajj som arbetade för Reuters och mot Israel. Även då var det bloggen Little Green Footballs som gjorde det första avslöjandet om manipulerade bilder. Då sparkade Reuters ut fotografen och raderade hans bilder från arkivet. Hur kommer man att hantera denna blunder?
Pallywood
Dick Erixon om Reutersgate
Flotilla Facts
Little Green Fotballs
vg
07 juni 2010
Pallywood + Reuters = Sant!
Upplagd av
LP
kl.
måndag, juni 07, 2010
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
0 Kommentarer:
Skicka en kommentar
Vi uppskattar dina kommentarer men kan bara publicera dem om du skriver namn eller signatur! Det går annars inte att veta vilken Anonym man diskuterar med.