28 november 2010

Obama visar vem som är boss


Homeland Security Department utökar sin verksamhet till att stänga webbplatser som (verkar) göra intrång på upphovsrätten.
Immigration and Customs Enforcement (ICE) har beslagtagit mängder av domännamn under de senaste dagarna.
ICE inriktar sig på webbplatser som hjälper Internet-användare att ladda ner upphovsrättsskyddad musik, samt webbplatser som säljer imitationer , som tex. falsk-designade handväskor.
Webplatsen ersätts med ett anslag från regeringen. : "Det här domänen har tagits över av ICE, Homeland Security Investigations."

Här har vi Homeland Security som inte kan göra ett smack vad gäller illegala eller terrorister men rullar upp skjortärmarna och ger sig på de som tar hem mp3 musik.
Aktioner som detta är vad som identifierar en totalitär regering och som vi sett upprepade gånger genom tiderna.
Tro inte att det kommer att stoppa med intrång på copyrights!

4 Kommentarer:

Knute sa...

År 1959 skröt Nikita Chrusjtjov:

"Ni amerikaner är så godtrogna. Ni kommer inte att acceptera kommunismen direkt, men vi kommer att mata er med små doser av socialism tills ni slutligen vaknar och upptäcker att ni redan har kommunism."

http://frontpagemag.com/2010/10/19/dark-predictions-of-a-kgb-defector/

http://synopsis-olsen.blogspot.com/2010/11/kgb-afhopper-fortller.html

Knute sa...

Obama skräms: vill ta makten över Internet

http://everykindapeople.blogspot.com/2009/09/obama-skrams-vill-ta-makten-over.html

Anonym sa...

Filnedladdning är stöld

Berit sa...

I USA säger lagen att man är oskyldig tills det är bevisat att ett brott är begånget

Skicka en kommentar

Vi uppskattar dina kommentarer men kan bara publicera dem om du skriver namn eller signatur! Det går annars inte att veta vilken Anonym man diskuterar med.