12 april 2017
Bombaren Obama
The Guardian hade en artikel i januari om amerikanska bombningar under obama-regimen år 2016.
Citat:
“Enbart under 2016 avfyrade Obama-administrationen minst 26,171 bomber. Detta innebär att varje dag förra året förintade den amerikanska militären soldater eller civila utomlands med 72 bomber;
det är tre bomber varje timme, 24 timmar om dygnet.”
Jag var inte medveten om detta. Jag visste att man ägnade sig åt drone-raider, men hade ingen aning om att det pågick i denna omfattning.
Uppenbarligen godkände inte Obama vartenda anfall, men han måste ha godkänt dem alla i princip.
Varför fanns det ingen mediebevakningen om detta i USA? Har det inget nyhetsvärde? Skulle vi ha hört mer om det, om Obama inte varit så älskad av media?
Tjugo-sex tusen bomber... men medias uppmärksamhet fokuserades på dessa fruktansvärda människor som ville neka transor att dela toaletter och badrum med små flickor i North Carolina.
Man skulle ha kallat honom “O-bomba”
Upplagd av
Berit
kl.
onsdag, april 12, 2017
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
0 Kommentarer:
Skicka en kommentar
Vi uppskattar dina kommentarer men kan bara publicera dem om du skriver namn eller signatur! Det går annars inte att veta vilken Anonym man diskuterar med.