27 december 2019

Festivus, regeringens slöserikalas

Nu när Obama har lämnat White House har Kwanzaa - som ett alternativ till jul - mestadels försvunnit 
 *Festivus existerar dock fortfarande, med sin årlig vädring av klagomål.

Rand Paul firar genom att informera oss alla om det enorma slöseri som regeringen ägnar sig åt.  Festivus Edition 2019 av Slöseri-rapporten innehåller följande:

• Studie av grodors parningsläte i Panama: 466 991 dollar
• Läroböcker för afghanska studenter: 33 921 175 dollar
• Förbättra serbisk ost till internationella standarder: $ 22.000.000
• Förbättrad TV-kvalitet i Moldavien: 2 000 000 dollar
• Studera nikotinberoende i sebrafisk: 706 466 $
• Stöd för ”grön tillväxt” i Peru: 10 000 000 dollar
• Undersöka sambandet mellan att dricka alkohol och besöka akutmottagningen: 4 658 865 dollar.

Observera att dessa pengar inte växer på träd utan har konfiskerats från dem de tillhörde. Även om regeringen trycker pengarna, stjäl de genom att försämra värdet på valutan och därmed minska värdet på våra besparingar.

*Festivus är en sekulär helgdag som normalt firas den 23 december. Det är främst tänkt som ett alternativ till kraven och kommersialiseringen av julen. I stället för julgarn har man en osmyckad aluminiumstång, som står i direkt kontrast till normal helg-materialism.

Här kan ni se hur det firas i 1990-talets tv-program Seinfeld:


1 Kommentarer:

elina sa...

Kontrar med några svenska slöserier: https://skattebetalarna.se/arets-varsta-sloseri-2019/

Skicka en kommentar

Vi uppskattar dina kommentarer men kan bara publicera dem om du skriver namn eller signatur! Det går annars inte att veta vilken Anonym man diskuterar med.