24 december 2019

Inga Jesusbarn i Frankrike


Frankrike har förbjudit Julkrubbor på allmän egendom, vilket har gjort många fransmän ganska upprörda.
På grund av den stora muslimska befolkningen har Frankrikes kultur förändrats.
Det brukade normalt vara så att när människor migrerar vill de ta del av kulturen i det land de flyttar till.  Det har inte varit fallet i Europa.

När det gäller flyktinginvasionen i Europa har de tagit med sig sin egen kultur och till och med krävt att deras samhällen ska styras av deras egen uppsättning av lagar - inte av de i den västerländska kulturen.
Det verkar som ömsesidig respekt försvinner. Förlorar vi vår kultur förlorar vi grunden för vår civilisationen helt och hållet.

 Religion förbjöds i Ryssland under marxismen. Det verkar som vi går samma väg på grund av intolerans.
Denna idé om att vara så politiskt korrekt att man inte får kränka någon, betyder att vi förlorar vår egen kultur.

0 Kommentarer:

Skicka en kommentar

Vi uppskattar dina kommentarer men kan bara publicera dem om du skriver namn eller signatur! Det går annars inte att veta vilken Anonym man diskuterar med.